Wielkoformatowy monitor zamiast tablicy i projektora

Posted on 25/04/2022 7:31am

Coraz częściej zamiast tablic interaktywnych stosuje się monitory wielkoformatowe. Takie monitory z nakładką dotykową mają podobną funkcjonalność, ale są prostsze w obsłudze, nie wymagają do pracy projektora i zajmują niewiele miejsca.

Monitor interaktywny
Author: Ginny
Source: http://www.flickr.com
Monitory wielkoformatowe doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju firmach, w szkołach, salach konferencyjnych. Spora część monitorów jest wyposażana we wbudowany system dotykowej obsługi, inne mają możliwość dokupienia dotykowej nakładki. Przewagą monitorów wielkoformatowych jest wyjątkowo prosta obsługa. Tablice interaktywne działają w zestawie z projektorem oraz laptopem, instalacja sprzętu wymaga więc czasu i sporo miejsca. Natomiast przykładowo monitor Samsung ME75B 75 cali, do którego oferowana jest nakładka dotykowa, ma grubość zaledwie 50 mm.

Często do takich urządzeń dołączane są rysiki do obsługi, a poza tym monitory mogą mieć zintegrowany odtwarzać multimedialny. Odpowiednia jasność monitora sprawia, iż obraz jest dobrze widoczny nawet w niezaciemnionych pomieszczeniach, z czym mają problemy standardowe projektory. Monitory wielkoformatowe zapewniają lepszą jakość bez zakłóceń i geometrycznych zniekształceń. Ich ważną cechą jest to, iż nie wymagają częstej kalibracji (w przypadku zwykłych projektorów nawet lekkie przesunięcie może powodować nieprecyzyjny obraz i często trzeba go ustawiać).

Do rejestracji dotyku najczęściej wykorzystywana jest technologia podczerwieni, która działa inaczej niż ekrany pojemnościowe stosowane w smartfonach i tabletach. Dotyk wyczuwany jest przez czujniki podczerwieni na podstawie przeciętej wązki światła. Zatem o jakości pracy monitora wielkoformatowego decyduje właściwie nie sama powłoka ekranu, ale liczba i rozmieszczenie czujników, które najczęściej umiejscowione są przy ramce ekranu. Co się z tym wiąże, większość monitorów wielkoformatowych działa niezależnie od tego, czy użyjemy palca, czy wskaźnika. Trzeba również wspomnieć, iż w przeciwieństwie do zestawu interaktywnego składającego się tablicy i projektora, sklep fotograficzny Cyfrowe: monitor wielkoformatowy nie wymaga konserwacji. Z kolei w przypadku projektorów konieczne jest czyszczenie jak również wymiana lampy po pewnym czasie użytkowania.