Wielkoformatowy monitor zamiast tablicy i projektora

Posted on 10/11/2022 7:53am

Coraz częściej zamiast tablic interaktywnych stosuje się monitory wielkoformatowe. Takie monitory z nakładką dotykową mają podobną funkcjonalność, ale są prostsze w obsłudze, nie wymagają do pracy projektora i zajmują niewiele miejsca.

Monitor interaktywny
Author: Ginny
Source: http://www.flickr.com
Monitory wielkoformatowe doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju firmach, w szkołach, salach konferencyjnych. Spora część monitorów jest wyposażana we wbudowany system dotykowej obsługi, inne mają możliwość dokupienia dotykowej nakładki.

Nie zwlekaj! Jeżeli zaintrygował Cię nasz tekst, to na nowej witrynie odkryjesz dalsze informacje (https://alwro.com.pl/odlewy/odlewy-ozdobne/) na lubiany przez siebie wątek.

Przewagą monitorów wielkoformatowych jest wyjątkowo prosta obsługa. Tablice interaktywne działają w zestawie z projektorem oraz laptopem, instalacja sprzętu wymaga więc czasu i sporo miejsca. Natomiast przykładowo monitor Samsung ME75B 75 cali, do którego oferowana jest nakładka dotykowa, ma grubość zaledwie 50 mm.

Często do takich urządzeń dołączane są rysiki do obsługi, a poza tym monitory mogą mieć zintegrowany odtwarzać multimedialny. Odpowiednia jasność monitora sprawia, iż obraz jest dobrze widoczny nawet w niezaciemnionych pomieszczeniach, z czym mają problemy standardowe projektory. Monitory wielkoformatowe zapewniają lepszą jakość bez zakłóceń i geometrycznych zniekształceń. Ich ważną cechą jest to, iż nie wymagają częstej kalibracji (w przypadku zwykłych projektorów nawet lekkie przesunięcie może powodować nieprecyzyjny obraz i często trzeba go ustawiać).

Do rejestracji dotyku najczęściej wykorzystywana jest technologia podczerwieni, która działa inaczej niż ekrany pojemnościowe stosowane w smartfonach i tabletach. Dotyk wyczuwany jest przez czujniki podczerwieni na podstawie przeciętej wązki światła. Zatem o jakości pracy monitora wielkoformatowego decyduje właściwie nie sama powłoka ekranu, ale liczba i rozmieszczenie czujników, które najczęściej umiejscowione są przy ramce ekranu. Co się z tym wiąże, większość monitorów wielkoformatowych działa niezależnie od tego, czy użyjemy palca, czy wskaźnika. Trzeba również wspomnieć, iż w przeciwieństwie do zestawu interaktywnego składającego się tablicy i projektora, monitor wielkoformatowy nie wymaga konserwacji. Z kolei w przypadku projektorów konieczne jest czyszczenie jak również wymiana lampy po pewnym czasie użytkowania.