Wentylacja budynków przemysłowych i mieszkalnych

Posted on 23/09/2019 8:39am

Polska, umieszczona w strefie klimatu umiarkowanego, może się poszczycić aż 4 porami w ciągu roku. Jednak z powodu zmian w klimacie zauważalnych od kilkunastu lat, pory te zostały nieco zachwiane. Zimy nie są mroźne, jesień i wiosna są o wiele krótsze a lato szalenie tropikalne. Z tej przyczyny, coraz większą estymą cieszą się urządzenia wentylacyjne, które pozwalają nam przetrwać ogromną spiekotę w trakcie wakacji, nie jedynie w biurze ale także we własnym mieszkaniu.

urządzenia chłodnicze
Author: Nicholas Eckhart
Source: http://www.flickr.com
urządzenia chłodnicze (zobacz również) instalowane w wielkich budynkach produkcyjnych nie są niczym nowym, bowiem wymogi odgórne obligują kierowników przedsiębiorstw do ich posiadania. Wentylacja nie będzie istotna jedynie w miejscach, w których produkowane jest jedzenie. Również w fabrykach maszyn, gdzie na hali mieści się mnóstwo rozpalonych urządzeń, musi zostać zamontowana klimatyzacja, gdyż wymaga tego kodeks pracy. Każdy zaangażowany pracownik musi mieć zapewnione konkretne warunki na stanowisku, jest to bardzo dobrze kontrolowane, zwłaszcza w przypadku większych korporacji. Również w biurowcach, gdzie codziennie siedzą pracownicy umysłowi, opcja jest instalowana. Nowo powstające wieżowce od razu są tak skonstruowane, że ciąg wentylacyjny w nich jest zamontowany od początku, na każdym piętrze.
Lecz możemy zauważyć, że coraz powszechniej urządzenia chłodnicze są także montowane w domach prywatnych. Nie dotyczy to jedynie luksusowych apartamentów, zadedykowanych dla majętnych obywateli. Także średnio zamożne osoby czasami decydują się na tego typu rozwiązanie. Gdyż wentylacja (szczegóły w podanym źródle) nie jest za bardzo skomplikowana, można jej ciąg zamontować w dowolnym wnętrzu. Mamy dwie opcje - można podwiesić sufit na całym piętrze i w powstałym otworze zamontować sieć. Drugą opcją jest zamontowanie pod samym sufitem grubej rury, ciągnącej się przez całe mieszkanie, gdzie będą zamontowane nawiewy. Jest to opcja znacznie bardziej odpowiednia dla niższych mieszkań, gdyż nie zabiera nam ona tak dużo przestrzeni, może także w ciekawy sposób urozmaicić wnętrze. Należy jednak pamiętać, aby w stałych odstępach czasu przeprowadzać konserwację całej klimatyzacjil.

Mało rzeczy jest mniej komfortowych niż ogromna spiekota w dużym mieście. Wtenczas uciekając przed słońcem, chowamy się w restauracjach, które są klimatyzowane. Lecz znacznie popularniejsze staje się montowane klimatyzacji w mieszkaniach indywidualnych, bowiem opcja tego rodzaju tanieje z roku na rok.