Projektory bez tradycyjnych lamp użytkują niebieski laser – w jaki sposób to funkcjonuje

Posted on 24/03/2022 7:43am

Kino domowe to nie jest coś, co wymieniamy rokrocznie jak firany czy obrusy. Ze względu na koszty zazwyczaj powoli i dogłębnie badamy rynek i rozważamy decyzję, jakie rozwiązanie zakupić. Obecnie nie działa coś takiego jak przeciętny odbiornik telewizyjny - każde urządzenie ma mnóstwo funkcji, które jesteśmy w stanie przetestować. A może w ogóle nie potrzebujemy telewizora, tylko... coś innego?

Projektor
Author: Indalo PR
Source: Indalo PR
Lampy zmieniały się na tyle, że zyskiwały coraz większą moc przy zminimalizowaniu wymiarów. Co więcej, tworzono coraz to bardziej energooszczędne ich odsłony. Niestety nie udało się sporządzić wydzielających na tyle mało energii cieplnej modułów, jakie można byłoby chłodzić pasywnie – wszelkie konstrukcje posiadają cichsze bądź głośniejsze wentylatory. Do tego trzeba było korzystać z systemów chroniących wnętrza projektorów przed pyłem, jaki zakłócał pracę wentylatorów, lecz osadzając się na fragmentach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń dostrzegalnych na ekranie. Kilku producentów, pragnąc udoskonalić parametry układów wykorzystujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, jaki jest w stanie zapewnić odpowiednią jasność. Natrafili oni jednakże na spory problem, gdyż żeby uzyskać obraz o właściwym nasyceniu barwami, powinniśmy zapewnić jednakową dawkę światła niebieskiego, zielonego oraz czerwonego. Nim zdecydujesz się na zakup nowego rzutnika sprawdź projektory led ranking (zobacz na stronie).

Projektor LED Sony
Author: Sony
Source: Sony
Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, jaki projektor nabyć w danej sytuacji, musimy dowiedzieć się, jakie opcje są dostępne na rynku. Obecnie jest on zajęty przez projektory led, które są bardzo żywotne, w porównaniu do swoich standardowych poprzedników. Bowiem kilka lat temu, kiedy wówczas nie były one widoczne na rodzimym rynku, urządzenia tego typu były jedynie zakupowane przez firmy, które stać było na nabycie narzędzia, które ma niewielką żywotność, bowiem rzadko było wykorzystywane. Lecz teraz, kiedy stały się one bardziej przyjazne statystycznemu użytkownikowi, musimy udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki projektor Led wybrać? Tutaj w przypadku wielu z nas głównym punktem decyzyjnym będzie cena, jednak poza nią, również na inne zagadnienia musimy zwrócić uwagę. Głównie współczynnik projekcji - musimy wybrać urządzenie najmocniej optymalne dla pomieszczenia, w którym odtwarzane będą widowiska. Trzeba podzielić odległość przez szerokość monitora. Projektory LED również różnią się między sobą żywotnością. Oczywiście, te długo pracujące będą najdroższe, dlatego powinniśmy zastanowić się, jak intensywnie będzie używany ten kupiony przez nas. Gdyż jeśli jesteśmy amatorami kina, którzy codziennie wieczorem odpalają film, warto ulokować w wartościowy produkt. Zastanówmy się także, jak sporą rozdzielczość monitora pragniemy posiadać, bowiem im mniejsza, tym tańszy projektor, także z pewnością i tutaj będziemy zmuszeni udać się na kompromis. W zdecydowaniu, jaki projektor LED nabyć pomoże nam z pewnością także zestawienie dodatkowych możliwości konkretnego urządzenia. Tutaj bezprzewodowy streaming video może być ogromnym atutem.

projektor led to zdecydowanie lepsze odwzorowanie barw aniżeli to, które prezentowały nam starsze modele projektorów. W dodatku są znacznie poręczniejsze jak również lżejsze, co za tym idzie- łatwiej jest je przenosić. Jednym z najistotniejszych atutów jest to, że są bezgłośne, czego na pewno nie możemy powiedzieć o starszych modelach projektorów. W zależności od naszych potrzeb można wybierać spośród wielu modeli tego rodzaju projektorów. Zwykle koszt takiego sprzętu jest większy niż w przypadku zakupu zwykłego projektora, jednakże jakość projektora z laserem i diodami LED jest nieporównywalnie lepsza. Planując kupno projektora możemy skorzystać z przydatnych porównywarek cen, które pomogą nam w wybraniu najlepszego sprzętu. Warto kupować produkty znanych tudzież polecanych marek, które mają w swojej ofercie świetnej jakości produkty.

Producenci przez ostatnie lata głowili się nad tym, jakim sposobem uzyskać układy lampowe, które nie nastręczałyby wykorzystywania rtęci a także pozostałych szkodliwych substancji, a również były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy są coraz bardziej nastawieni na ekologię. Dopiero od paru lat, gdy pojawiły się pierwsze diody LED o wysokiej jasności, wykorzystywane są coraz szerzej w rozmaitych urządzeniach. Dzięki tymże diodom można było skonstruować projektory przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorami. Określone dla nich nieduże ogniwa są w stanie zagwarantować do 3 godzin nieprzerwanej pracy. A to wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła stosującym diody ledowe i niewymagającym chłodzenia. Mankamentem tychże sprzętów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co nastręcza całkowitego zaciemnienia lub program dla spedycji małej odległości od ekranu by móc otrzymać obraz o akceptowalnej jakości.