Jaką ma rolę prąd w naszym życiu, jak powinno się wykonywać elektryczne instalacje.

Posted on 04/10/2022 7:32am

Prąd ma ogromne znaczenie w naszym życiu, w zasadzie bez niego nasza cywilizacja w zasadzie by nie istniała. Jednocześnie stanowić może bardzo duże zagrożenie, co będą niestety potwierdzać smutne statystyki.

Elektronika
Author: Les Orchard
Source: http://www.flickr.com
W każdym roku w wyniku porażenia prądem umiera wiele osób, zdarzają się także zwarcia przewodów i pożary tym spowodowane.

Jeśli zaciekawił Cię tego typu artykuł, poznaj inne wiadomości w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam, znajdziesz tutaj analogiczne wiadomości.

Dlatego też projektując i instalując instalację elektryczną w mieszkaniu, domu czy przemysłowym obiekcie trzeba przypilnować tego, żeby była ona tak bezpieczna jak się da dla użytkowników. Przepisy narzucają stosowanie określonych rozwiązań, które zapewnić mają pewien poziom tego bezpieczeństwa. Na przykład obecnie niezbędne jest stosowanie gniazdek z bolcami uziemiającymi, dzięki jakim przy przebiciu na obudowę jakiegoś urządzenia użytkownik będzie bezpieczny. Ale jeśli ktoś będzie chciał, to może pójść krok dalej i na przykład zamontować wyłączniki różnicowo-prądowe. Porównują one prądy wypływające i wpływające z obwodu, i jeżeli będą się one różniły, to wszystko jest wyłączane.

Na bezpieczeństwo układów wpływ mają dwie podstawowe rzeczy, to znaczy osprzęt elektryczny i wykonanie całej instalacji. W przypadku osprzętu to musi on spełniać pewne normy i posiadać niezbędne parametry bezpieczeństwa. Z tego też powodu powinno się go kupować w pierwszej kolejności w legalnych hurtowniach i sklepach, ale też trzeba zwracać uwagę na odpowiednią jakość. włączniki elektryczne i inne sprzęty produkowane przez zachodnie czy polskie firmy trzymają należytą jakość i można ich bez obaw używać. Ostrożność jest zalecana przy akcesoriach importowanych z Azji, które co prawda będą zachęcać niskimi cenami, lecz z jakością jednak najlepiej nie jest.

Ale nawet najlepszy osprzęt elektryczny niewiele pomoże, jeżeli nie zostanie należycie zamontowany. Z tego też powodu wykonaniem instalacji powinien się zająć uprawniony elektryk, a nie przypadkowy fachowiec, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo korzystających z niej ludzi. Wszystko musi być zrobione zgodnie z ustalonym projektem, lecz również zasadami montażu tego typu instalacji.