Jak postęp technologiczny wpłynął na rozwijanie się nowych, zaawansowanych rozwiązań w zakresie komunikacji.

Posted on 17/04/2019 7:34am

Technologiczny postęp przynosi coraz to nowocześniejsze rozwiązania, jeżeli chodzi o komunikację na większe odległości. Całkiem niedawno jeszcze można było jedynie z innymi osobami rozmawiać, obecnie widzieć je można na ekranie monitora, a niewykluczone, że za kilka lat będzie się oglądało postacie w trójwymiarze.

biznes - obrazeczek
Author: Łukasz Miśkiewicz
Source: http://www.flickr.com
Z możliwości tego typu cieszą się zwykli ludzie, lecz coraz chętniej również je wykorzystuje biznes (zobacz również własna firma), dla którego tego typu nowinki to zwiększenie możliwości na prowadzenie swoich interesów i jednocześnie ograniczenie kosztów. Przykładowo w oba te zagadnienia doskonale wpisuje się video conferencing, który wykorzystywany jest coraz częściej stosowany przez różne firmy. Jego ogromną zaletą będzie to, że organizować można różnego rodzaju spotkania czy konferencje z osobami z różnych stron świata, bez przymusu ściągania ich do jednego miejsca. Technologie które umożliwiają realizację tego typu videokonferencji rozwijają się w błyskawicznym tempie i dają coraz to nowe możliwości. Jeszcze do niedawna standardem było tylko transmitowaniu obrazu i głosu. Aktualnie pojawiają się coraz częściej w sprzedaży różnego rodzaju narzędzia które pozwalają na pracę zdalną nad jakimś projektem ludzi znajdujących się w nieraz bardzo odległych miejscach.

Jeszcze dalej idzie teleobecność, która pozwala na sprawienie wrażenia, że osoba przebywająca w jakimś miejscu w rzeczywistości spostrzegana jest, jakby znajdowała się zupełnie gdzie indziej. Niejednokrotnie tę metodę wykorzystuje się przy organizacji videokonferencji, żeby zagwarantować warunki jak najbardziej podobne do bezpośredniego spotkania.

Odpowiednio duży obraz o doskonałej jakości a także wyraźny, czysty dźwięk to najważniejsze narzędzia wykorzystywane w tej technice. Rozwiązania tego typu coraz częściej wykorzystuje się również w wielu innych dziedzinach, na przykład przy nauczaniu na większe odległości, zdalnych zabiegach medycznych czy też w sytuacjach, gdy czyjaś obecność mogłaby się wiązać z niebezpieczeństwem. Przez to, że przygotowanie w odpowiedni sposób takich systemów będzie wymagać użycia wielu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, to ich koszt może być dość wysoki.