Co to jest system VoIP? Czy w Polsce jest on popularny? Jakie ma zalety?

Posted on 21/01/2023 7:13am

Dzisiejsze możliwości pod względem technologii pozwalają na korzystanie z różnych ciekawych rozwiązań. Bardzo wiele zmieniło się, jeśli chodzi na przykład o wykonywanie rozmów telefonicznych. Jednym z takich przykładów jest VoIP. Czym to jest? Jakie posiada zalety?

systemy voip
Source: http://www.flickr.com
VoIP jest skrótem z angielskiego voice over internet protocole. Za jego sprawą możemy za pomocą łączy w internecie można prowadzić rozmowy. To możliwe też kiedy chodzi o oddzielne sieci, jakie wykorzystują protokół IP. systemy voip posiadają wiele plusów, gdy porównać je do tradycyjnej telefonii. Kiedy podejmujemy decyzję o korzystaniu z takiego systemu, to właściwie jesteśmy niezależni od różnego rodzaju operatorów oferujących usługi telefoniczne. To z pewnością też jest związane z większą prywatnością, gdy chodzi o prowadzenie rozmów. To także tańsza opcja, za którą nie musimy dodatkowo płacić w ramach dostępu do internetu, chyba że chodzi o rozmowy zagraniczne. Mamy też bardzo duży zasięg i nie musimy się przejmować na przykład roamingiem.

Tradycyjne przewodzie zobacz (inne wątki tutaj) telefoniczne wymagają odpowiedniej infrastruktury, która nie jest potrzebna, gdy chodzi o centrale telefoniczne voip. W ramach tego typu usług wysyłanie na przykład obrazu już nie rzeczą niemożliwą. Złączenie takich dwóch spraw daje poziom rozmów, o jakich dawniej mogliśmy tylko marzyć. Jednak z pewnością, aby korzystać z tego typu usług należy posiadać bardzo dobre łącze internetowe. Z tego względu trzeba mieć tego świadomość nim na tego typu usługi będziemy chcieli się decydować. Oprócz tego, jeśli chcemy korzystać z takich możliwości, to ten z kim chcemy się skontaktować także musi posiadać właściwy aparat. Z tego względu nie ze wszystkimi się w taki sposób połączymy.

Mimo niektórych ograniczeń czyli na przykład zniekształcanie mowy przy słabszym sygnale, lub też w przypadku spraw bezpieczeństwa, wiele osób w naszym kraju korzysta z takiego systemu. Jest on tak popularny jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych. Na pewno ta popularność doprowadzi do tego, że system ten będzie wciąż ulepszany, a prace nad nim nie ustaną. Z tego względu możemy się spodziewać rozwoju VoIP w przyszłości, ponieważ rzeczywiście system ten jest całkiem obiecujący.